Dar 50 000 dolarów weteranów 2go Korpusu Polskiego

Mon, May 16, 2016

Archiwum

29 kwietnia 2016 roku, w St. Michael’s College na Uniwersytecie Torontońskim, odbyło się przyjęcie, zorganizowane przez profesor Tamarę Trojanowską i Komitet Wspierania Studiów Polskich, z okazji wręczenia czeku na sumę 50 000 dolarów przez Organizację Weteranów 2. Korpusu Polskiego 8. Armii Brytyjskiej. Dar ten został przeznaczony na utworzenie funduszu wieczystego na potrzeby zaawansowanego kursu języka polskiego na polonistyce torontońskiej.

W swoim przemówieniu profesor Trojanowska powiedziała między innymi:
„Z radością witam Państwa na dzisiejszym spotkaniu, by uczcić Organizację Weteranów 2 Korpusu Polskiego 8 Armii Bryrtyjskiej, żołnierzy, których niezwykła odyseja prowadziła ze stalinowskich gułagów przez Bliski Wschód na pole bitew o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Cztery pokolenia zawdzięczają pokój, wolność i dobrobyt tym żołnierzom a także ich towarzyszom broni, którzy zginęli na frontach II wojny światowej oraz odeszli już na wieczny spoczynek. Dzisiaj do tych powszechnych darów dodają oni jeszcze jeden, lokalny – swoją pomoc i wsparcie dla polonistyki na Uniwersytecie Torontońskim.

Nasza polonistyka jest unikalnym programem w Kanadzie i jednym z najlepszych w Ameryce Północnej, mimo, że niejednokrotnie konkuruje z w pełni ufundowanymi katedrami i centrami w Stanach Zjednoczonych. Naszą misję rozumiemy szeroko. Edukacja bowiem to nie tylko bogata oferta kursów na poziomie licenjatu oraz podyplomowym i najnowsze metody nauczania języka, literatury i kultury, ale także organizowane przez nas wykłady gościnne, pokazy filmowe, spotkania integracyjne oraz wspólne wyprawy do najciekawszych intelektualnie i kulturowo miejsc w Toronto. Wykształciliśmy już jedenastu magistrów; czterech doktorów napisało swoje prace pod moim kierunkiem a kolejni pracują nad doktoratami.

Możemy zaoferować tak bogaty program tylko dlatego, że wspierają nas nasi sympatycy. Wielu z naszych darczyńców jest dziś na tej sali, dlatego chciałabym skorzystać z tak miłej okazji i podziękować im za ich dobra wolę, szczodre serce i dalekowzroczność. Komitet Wspierania Studiów Polskich na UofT od wielu lat organizuje społeczne zbiórki funduszy na polonistykę. Serdecznie dziękuję jego członkom za ich ofiarną i owocną pracę a donatorom za długoletnie wsparcie. Wielu hojnych ludzi sprawiło, że polonistyka torontońska nie tylko działa, ale także może się rozwijać.”

Przewodniczący Komitetu, Maciej Zaremba, streścił w swoim wystąpieniu dotychczasowe działania Komitetu. Dziękując weteranom za ich dar, podkreślił, że przyczyni się on w dużej mierze do osiągnięcia wyznaczonego na 350 000 dolarów celu zbiórek funduszy.

Przewodniczący Organizacji Weteranów 2. Polskiego Korpusu 8. Armii Brytyjskiej, Pan Stefan Podsiadło, przypomniał inne cele charytatywne swojej organizacji, między innymi Park im. Ignacego Paderewskiego i wyraził zadowolenie z decyzji przekazania kolejnego daru na potrzeby nauki polskiej w Toronto.

(Kliknij na zdjęciu by powiękrzyć.)

 

Polish-8A

M. Zaremba, Prof. Trojanowska i Pan Podsiadło.

Polish-7A

Publiczność słucha

Polish-6A

Grupa weteranów

Polish-13A

Pan Podsiadło przy mikrofonie.

This post was written by:

- who has written 11 posts on Komitet Wspierania Studiów Polskich na Uniwersytecie Torontońskim.


Contact the author

Comments are closed.